פלדמן תלמה (טעמע)

29.08.1966 – 07.01.1887
 

אימו של יוסף שדה

נולדה בעיירה ברשי ברוסיה, וקיבלה חינוכה היהודי והכללי בביתה האמיד, כפי שהיה נהוג בזמן ההוא. רוסית ידעה מעט, אך ביידיש קראה ספרים וגילתה עניין בכל שטחי החיים התרבותיים. אף ניסתה כוחה בכתיבת שירים ביידיש.

בגיל צעיר התאלמנה מבעלה ונאלצה בכוחות עצמה לפרנס ולחנך את שלושת יתומיה. בשנת 1922 היגרה עם המשפחה לארצות הברית, עבדה בתפירת כובעים ולאחר מכן פתחה חנות מכולת קטנה ברובע הכושי, שם התגוררו. כל חייה נאבקה כדי לא ליפול לטורח על אף אחד ועשתה מאמצים רבים לקיים את משפחתה באופן עצמאי. ביתה היה בית יהודי חם וכשר. דאגה שכל אחד מהבנים יקבל חינוך יהודי ב”ישיבה” נוסף לחינוך התיכוני. עם כניסתו של יוסף בנה (ז”ל) לתנועה, נכנסה רוח ציונית לבית, ואף היא עצמה הצטרפה ל”פאיוניר וומן” והייתה בין הפעילות שבחברות.

בארץ ביקרה כמה פעמים, עד החליטה להצטרף אל הבן הצעיר ולחיות בקיבוץ. הקיבוץ חייתה מתוך בחירה חופשית בדרך החיים שלנו. עבדה ככל יכולתה, ערה ומעוניינת בכל המתרחש בקיבוץ. תכונתה האופיינית הייתה אהבת הזולת – מעולם לא דיברה בגנותו של אדם וידעה להושיט בצנעה עזרה לנזקק. פקחית ובעלת חוש הומור, עיניה נצנצו בחיוך שובבני ואהבת חיים.

נקייה ומסודרת, תמיד נאה על אף מכאובים והמחלות, מעורבת עם הבריות ורווה נחת ממשפחתה, מבניה ומנכדיה. ידידיה היו רבים ולמרות הפרשי הגיל ידעה למצוא שפה משותפת עם חברים וילדים, שראו בה “סבתא” ו”אידישע מאמע” של כולם.

יהי זכרה ברוך

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן